Познаем мир вместе
новые РЕЦЕПТЫ сайта

Канон Богородице перед иконой Озерянская

Канон Богородице перед иконой Озерянская

Акафист Богородице перед иконой Озерянская

Молитва Богородице перед иконой Озерянская

 

День памяти иконы Божьей Матери Озерянская: 30 октября (12 ноября)
 

Тропарь, глас 3-й

Твоего предстательства уверение и милосердия Твоего явление икона Озерянская нам, Владычице, показася; пред неюже души наша в молитве изливаем и верою Тебе вопием: воззри, Милосердая, на люди Твоя, вся скорби наша и печали утоли, утешение благое в сердца наша низпосли и спасение вечное душам нашим, Пречистая, испроси.

 

Канон, глас 3-й 

 

Песнь 1

Ирмос: Песнь новую поим, людие, от Девы Рождшемуся во спасение наше едино Сотворшему с Небесными земная, яко прославися.

Припев: Пресвятая Богородице, спаси нас.

Богородице Пречистая, молитву смиренных сердец наших приими, паче же Сама научи нас, о нихже подобает просити и имиже словесы пети Тя, Пренепорочную.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Людие Божии сытости похвале Твоей не имут, Богородице, но умиленным славословием чудес Твоих присно питающеся, велие утешение тем приемлют.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Ангели Твою чистоту воспевают, Владычице; нам же, человеком, помози Твое заступление присно поминати и чудеса от святыя иконы Твоея поведати.

Слава: Житие трудолюбивое провождая, на делание изыде препростый муж, внезапу же изображение Божия Матере зрит, косою его разсеченное, и сие со благоговением в дом свой приносит.

И ныне: Еще спящу человеку тому святая икона Владычицы разсеченная чудесно срастеся и паки на место явления своего пренесеся, еже видевше, людие Божию Матерь прославиша. С ними и наши, о Владычице, молитвы приими милостивно.

 

Песнь 3

Ирмос: Лук сокрушил еси вражии и щиты стерл еси крепостию, Владыко Христе, утверждение наше, Свят еси, Господи.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Несомненныя веры исполнен, иерей Феодор всеблагоговейно икону Владычицы в новосозданнем поставляет храме, и множества людей тамо притекати абие навыкоша; днесь же святыня сия пред очесы нашими зрится и умиления сердца наша исполняет.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Не остави нас, Богородице, нечистыми страстьми влаятися, не остави в беззакониих наших погибнути, но молящихся Тебе житие свое исправити научи и Твое милосердие воспети достойно.

Слава: Оному иерею Феодору Богородица наставница бысть; Ея бо ради чудотворнаго образа обитель иноков устрои и сам во Ангельстем образе житие свое скончавает. Потщимся убо, о братие, тояже иконы поклонницы, себе самех в волю Божию присно предавати.

И ныне: Человеков молитвы и Ангелов славословие, Владычице, приемлющи, и моего убогаго не отврати моления, скорбь души моея утоляющи, паче же терпение в скорбех присно мне подающи.

Господи, помилуй (трижды). Слава, и ныне:

 

Седален, глас 5-й

Молитв, яже о нас, присное устремление, и грешных прибежище несумненное, и праведнаго гнева Божия отклонение познахом Тя, Богородице Дево; убо и на нас долготерпение Твое простри, и грехом нашим прощение испроси, и во благих прошения наша исполни, Пречистая.

 

Песнь 4

Ирмос: Странна и неизреченна Рождества Твоего тайна! услышах слух Твой, и убояхся, и, веселяся, вопию Ти: силе Твоей слава, Человеколюбче.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Различных исцелений чудеса от новоявленныя Твоея иконы, Владычице, абие во окрестных странах слышана быша и Святогорския пустыни настоятеля болящаго на обещание подвигоша, иже, здравие получив, ко храму Твоему пешешествует и обитель иноков со иереем Феодором тамо устрояет.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Естество земных тварей от подобнаго себе раждается; тако и обитель Озерянская от Святогорския начало прият чудеса Твоя достойно воспевати. Ныне же обители Куряжская и Покровская сей блаженный жребий прияша; мы же, величая Тя, Твоему образу со умилением покланяемся, Владычице.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Владычице Пречистая, елика просим днесь от Тебе прияти сия от чудотворныя Твоея иконы нам подаждь, и немощное наше произволение утверди, и Небесных благ желание в сердца наша всели.

Слава: Оный муж явления иконы Твоея, Богородице, во время делания звания своего сподобися; тако бо Господь смиренныя возвышает. Убо и от нас помыслы гордыни и зависти отжени, Владычице, и вышния почести будущия жизни желати нас научи, Пречистая.

И ныне: Нашему спасению буди, Богородице, ходатаица и наставница, но и телесныя нужды и болезни наша исцели; зане, маловерни и нетерпеливи суще, помыслы уныния в бедах наших влаемся и наипаче терпения дар у Бога просити требуем.

 

Песнь 5

Ирмос: На земли Невидимый явился еси и человеком волею сожил еси Непостижимый, и, к Тебе утренююще, воспеваем Тя, Человеколюбче.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Огнь веры в людех Твоих возжже Твоя, Богородице, икона; егда бо вскоре губительная язва на страну нашу найде, молящиися пред чудотворным образом Твоим всегда исцеляхуся. Мы же, тех правнуцы суще, благодарную память о сем тепле сохраняем.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Сей убо губительней язве прешедшей, чрез сто и паче лет другая пределы Российския земли посети трикраты; ужасом же смятеннии людие к подножию святыни Божия Матере паки припадаху и, икону Владычицы во град Харьков приносяще, от недуга того исцеление приимаху.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Иже в бедах сущии человецы, ведите, яко близ вас избавление верное обретается, аще токмо с верою сие призывати будете, сице глаголюще: о Владычице, помози и прости нас грешных, о нас милосердовавши.

Слава: Вемы, Владычице, вемы, яко веры исполненная молитва Тобою не отщетится; но сицевыя веры лености ради нашея не стяжахом, аще и стяжати возжелехом. Темже и вопием: веруем, Пречистая, помози нашему маловерию!

И ныне: Широкий путь жития зле возлюбихом, Богородице, к погибели сыны своя влекущий и веру их сокрушающий, но пред святою Твоею иконою предстояще, покаяние о сем приносим и помощи Твоея смиренно просим, во еже на путь спасения обратитися.

 

Песнь 6

Ирмос: Селения Иона яже в преисподнем аде естественный образ быв, вопияше: возведи от тли живот мой, Человеколюбче.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Естественнаго исцеления отчаявся, увещанию же духовнаго отца своего повинуяся сухорукий некий муж ко иконе Владычицы пешиим издалеча притече хождением; и молитва веры болящаго исцели, и бысть рука его здрава, душа же хваления Твоего, Богородице, исполнися.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Еже ко временному житию потребное вмале полезно есть, но паче сих о сухости сердец наших восплачем, о братие, и исцеления страстей наших просити потщимся, греховное житие свое окаявше и Горних даров тепле возжелевше.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Твоея милости сподобися хромый, во обитель Твою, Богородице, привезенный и пред святою иконою Твоею усердную вознесый молитву, иже абие исцеление от недуга своего прият и пеший в дом свой радостно возвратися.

Слава: Ядом страстей извращена ми душа, и нозе мои по пути спасения ходити не возмогут, аще не Твоим, Пречистая, предстательством благодатную обрящу помощь, во еже на путь правый устремити души моея шествие.

И ныне: Исполни ужаса видение иконы Твоея, о Владычице, бесную некую девицу, бесу на хулы сию подвизающу; обаче вознесенное церковию моление, паче же Твоего предстательства сила, абие беса от девы тоя изгна и здраву бывшую на славословие подвиже.

Господи, помилуй (трижды). Слава, и ныне:

 

Кондак, глас 5-й

Не отрини, о Милосердая Мати, слез и воздыханий наших, но прошения наша милостивно приимши, пред иконою Твоею молящихся людей веру укрепи, умилением сердца их исполни и крест земнаго жития носити им помози; елика бо хощеши, можеши.

 

Икос

Егда Святыя Владычицы нашея икона во град Харьков на коеждо лето приношашеся или паки во ближнюю обитель изношашеся, тогда града сего людие, ко провождению святыни устремляхуся, благодатным исполняхуся умилением и покаяние теплое о гресех своих приношаху. Но сицевое покаянное умиление и память чудес, от святыни нашея бываемых, присно в душах наших подобает хранити нам, о братие, и на святую Богородицы икону взирающим глаголати: крест земнаго жития носити нам помози, елика бо хощеши, можеши.

 

Песнь 7

Ирмос: Гордый мучитель, но детей бысть игралище, якоже бо персть, поправше седмеричный пламень, пояху: благословен еси, Господи, Боже отец наших.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Связаннаго мя страстей насильством паче бесныя тоя девы окаяваю аз; тая бо неволей власти его предана бывши, муку приимаше, аз же волею бесовское исполняю хотение. Но, о Владычице, Твоего Сына волю творити научи мя.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Огради, Владычице, мое помышление, да не хулою или злобою во власть демоном предам свою душу, но сию непрестанныя потщуся исполняти молитвы, глаголя: предстательством Матере Твоея от лукаваго избави мя, Господи.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Священною водою пред чудотворным Богородицы образом окроплен быв, исцеле бесный человек, иже прежде вся люди беснованьми своими зело устрашаше, по сих же со благоговением и тихостью души благодарение о чудеси Владычице принесе. С ним и нас, о Всеблагая, услыши молящихся Тебе.

Слава: Церковь, в нейже икона Твоя пребывает, Богородице, врачебница недугов телесных и душевных является, веры же учительница неверия явная обличительница.

И ныне: Аще тех человек исцеленных толикаго не имам упования и веры, но покаяния моего ради исцели, Всеблагая, души моея беснование, и тихость смиренномудрия подаждь моему сердцу.

 

Песнь 8

Ирмос: Вещественнаго огня пламень Невещественным увядиша Богозримии отроцы и пояху: благословите, вся дела Господня, Господа.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Язык человеческий не возможет изрещи, коликую души наша любовь и умиление вмещают к Тебе, о Всеблагая, ниже бо словесы, ни песньми насытитися возмогут, но сия слезами радости пред святынею Твоею восполняют.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Жены некия две ослепшия юныя дщери, от земных врачев никоеяже пользы получившия, внезапу пред иконою Богородицы прозреша, и от того дне даже до старости здравы пребывающа, сию икону почитали знаемыя увещаваху.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Евангелием Христовым обещанная верным чудеса видим зде умножающася; убо и жити евангельски потщимся, братие, да не прещение, Тиру и Сидону Христом предреченное, наши нечувственныя постигнет души.

Слава: Един по единому приходят семо вернии, исцеления им бывшая от иконы Богородицы исповедающе и сию златом и самоцветным камением украшающе; темже и души наши златом добродетелей украсим, да милостей Пречистыя достойни явимся.

И ныне: Славу Божией Матери воздаваше исцеленная отроковица, уже смерть прияти имущая, но по внезапнем от иконы сея исцелении память о чудеси до старости хранившая и вся драгоценныя рясны своя на ризу образа сего приложившая.

 

Песнь 9

Ирмос: Сладкою Пречистаго Твоего Рождества стрелою уязвлени, Чистая, Твоей достожеланней доброте дивящеся, песньми Ангельскими достойно Тя яко Матерь Божию величаем.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Иже почитания Богородицы отпадшии, посрамитеся, еретицы, умиленное пение Той, от православных возносимое, слышаще; паче же в чувство пришедше, к нашему сопричтитеся молению, да вкупе Чистую возвеличаем.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Святым Своим Апостолом обетоваше Спас, яко всяк, ближнему своему милость во имя ученика Его творяй, своея не погубит мзды. Сицевыя, о братие, сугубо сподобитеся, аще во имя Матере Господни в делех братолюбия подвизатися будете, моление Владычице присно приносяще.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Се роди земнии ублажают Тя, Владычице, якоже прорекла еси, и Тобою возносит смиренныя сердцем Христос и алчущия благ всяческих исполняет, богатящияся же и гордыя посрамляет. Темже новый Израиль милости Твоя, человечеству дарованныя, воспоминает и Тя, Пречистая, величает.

Слава: Аз един, паче всех грешен сый, аще и чудесем Твоим, Богородице, умиляюся, но жития своего доднесь не исправих; обаче, якоже суху руку молящемуся исправила еси, сице изсохшую мою исцели душу, да Тя непрестанно величаю.

И ныне: Людей мольбы и славословия, пред чудотворным Твоим образом и на всяком месте возносимыя, благоутробно, Владычице, приими, и, узами Твоея любве души наша пророчески связавши, сия в Небесное привлецы Царство, и тамо Твоему лицу поклонитися сподоби.

Все категории раздела «Священные писания и святоотеческое наследие Православной Церкви»
новые СТАТЬИ сайта